Öppen ÖID-långdistans 20190804sön 4.8.2019 14:47
Resultatskapad av OE2010 © Stephan Krämer SportSoftware 2017

 
H21 (15)9,2 km17 K
PlStartnrNamnÅrKlubbTidDiff.Distrikt
18Christian Kronberg94Femman1:06:480:00ÖID
215Emil Jansson02Falken1:06:57+0:09ÖID
313Andreas Hall85SWE1:11:04+4:16
47Jonathan Ray97OK771:11:29+4:41
52Patrick Kronberg91Femman1:12:49+6:01ÖID
61Lauri Laasanen93LaihLu1:14:52+8:04
716Anders Bäckström82Femman1:15:17+8:29ÖID
84Jens Jern86Femman1:16:31+9:43ÖID
910Matti Laasanen01LaihLu1:17:52+11:04
109Hannes Stubb98Falken1:19:10+12:22ÖID
113Eero Koski74YKV1:20:03+13:15
1214Hannes Holmback98Femman1:25:40+18:52ÖID
135Sören Jansson78Falken1:27:13+20:25ÖID
1412Viljam Grahn95Femman1:28:52+22:04ÖID
 
6Staffan Järn85Femmanej fullf.ÖID
 
 
 
H21B (1)6,5 km13 K
PlStartnrNamnÅrKlubbTidDiff.Distrikt
119Leander Lillhonga98GIF1:40:330:00ÖID
 
 
 
H35 (9)7,3 km13 K
PlStartnrNamnÅrKlubbTidDiff.Distrikt
125Niklas Lindell76Brahe1:03:190:00ÖID
224Staffan Tunis82Femman1:05:28+2:09ÖID
326Jussi Koski81YKV1:05:51+2:32
427Kim Berg83Botnia1:08:33+5:14ÖID
528Kenneth Smeds82NOK1:10:10+6:51ÖID
630Christoffer Smeds80NOK1:14:09+10:50ÖID
729Christoffer Granholm83Femman1:15:48+12:29ÖID
822Niklas Wik84Falken1:17:19+14:00ÖID
923Mattias Gripenberg81Brahe1:53:36+50:17ÖID
 
 
 
H40 (3)7,0 km14 K
PlStartnrNamnÅrKlubbTidDiff.Distrikt
133Jan-Anders Backlund75Femman1:10:360:00ÖID
235Fredrik Kullberg78Malax1:41:31+30:55ÖID
 
34Markus Nilsson79Minkenej startÖID
 
 
 
H45 (9)7,0 km14 K
PlStartnrNamnÅrKlubbTidDiff.Distrikt
145Anders Weckström72OK771:07:300:00
238Jan Torrkulla71Femman1:10:18+2:48ÖID
342Leif Qvisen73Femman1:14:53+7:23ÖID
441Jonas Furubacka70Botnia1:16:56+9:26ÖID
539Patrik Nyman72Brahe1:19:28+11:58ÖID
644Peter Wik73Femman1:21:50+14:20ÖID
743Jani Leppäniemi73VetU1:32:19+24:49
846Joakim Hansen72Botnia1:58:12+50:42ÖID
940Fredrik Backman71Femman2:15:29+1:07:59ÖID
 
 
 
H50 (8)6,3 km12 K
PlStartnrNamnÅrKlubbTidDiff.Distrikt
156Rainer Räbb66GIF1:06:400:00ÖID
255Stefan Höstman66Malax1:09:35+2:55ÖID
353Kaj Grön67Brahe1:09:38+2:58ÖID
454Juha Laasanen66LaihLu1:09:45+3:05
552Leif Strandberg66Malax1:24:41+18:01ÖID
651Robert Lillhonga68GIF1:26:37+19:57ÖID
750Jukka Kinnari66SuJu1:28:39+21:59
849Henrik Lindgrén67Femman1:45:17+38:37ÖID
 
 
 
H55 (12)6,3 km12 K
PlStartnrNamnÅrKlubbTidDiff.Distrikt
167Dan Stenlund62Brahe1:00:240:00ÖID
259Seppo Jylhä62KäTa1:04:56+4:32
363Tommy Löfroth61Malax1:05:44+5:20ÖID
470Mikael Bäck60Femman1:06:19+5:55ÖID
565Torbjörn Wiklund64Falken1:10:06+9:42ÖID
661Mikael Holm63Minken1:23:04+22:40ÖID
764Johan Byggningsbacka64Brahe1:26:31+26:07ÖID
860Kenneth Högholm62Femman1:26:33+26:09ÖID
966Bo-Göran Sund62NOK1:31:06+30:42ÖID
1068Eero Hakala64Femman1:32:08+31:44ÖID
1162Per-Åke Furubacka64Botnia1:39:04+38:40ÖID
 
69Stefan Stubb60Falkenej startÖID
 
 
 
H60 (8)5,4 km12 K
PlStartnrNamnÅrKlubbTidDiff.Distrikt
176Stefan Lillandt58Kristina1:01:040:00ÖID
277Hannu Tamminen57SuJu1:03:14+2:10
374Fjalar Henriksson55Falken1:06:56+5:52ÖID
473Bengt Tunis56Femman1:08:52+7:48ÖID
578Stefan Strandberg58Femman1:10:31+9:27ÖID
679Kauko Jylhä56KäTa1:21:44+20:40
775Kristoffer Olaussen57GIF1:30:50+29:46ÖID
880Eero Palomäki58Femman1:31:48+30:44ÖID
 
 
 
H65 (13)5,0 km11 K
PlStartnrNamnÅrKlubbTidDiff.Distrikt
194Kaarlo Eno52TeuRi59:220:00
289Seppo Hartvik50Malax59:55+0:33ÖID
391Matti Rinne53TeuRi1:02:58+3:36
483Bo-Göran Williamsson50VaaSu1:04:02+4:40
586Bo Österbacka52Minken1:04:18+4:56ÖID
690Tore Högnäs53Brahe1:04:56+5:34ÖID
795Rolf-Erik Sundelin51GIF1:06:06+6:44ÖID
885Håkan Björklund50Falken1:12:06+12:44ÖID
988Tage Torrkulla51Botnia1:12:13+12:51ÖID
1087Harri Laine52KauKa1:14:14+14:52
1193Heikki Kujanpää50AlajA1:23:52+24:30
1292Håkan Kronberg54Femman1:45:26+46:04ÖID
 
84Bengt Lillsjö54MalaxFelst.ÖID
 
 
 
H70 (13)3,4 km10 K
PlStartnrNamnÅrKlubbTidDiff.Distrikt
1107Björn Forsén46NOK45:360:00ÖID
2102Roy Torrkulla45Minken46:01+0:25ÖID
3106Håkan Rauma48Botnia47:26+1:50ÖID
4101Måns Åkerblom47GIF48:14+2:38ÖID
5103Henry Lågland47VaaSu52:17+6:41
6110Torvald Haldin47Femman52:33+6:57ÖID
7109Frans Pått45Minken56:51+11:15ÖID
899Sven-Olof Backman46Falken59:59+14:23ÖID
9105Karl-Gustav Hertsbacka49NOK1:02:40+17:04ÖID
10100Ralf Skåtar46Minken1:06:04+20:28ÖID
11108Henry Byskata46Femman1:09:53+24:17ÖID
12104Carl-Henrik Blomqvist48Minken1:19:22+33:46ÖID
1398Jukka Aaltonen49Brahe2:35:28+1:49:52ÖID
 
 
 
H75 (7)2,7 km10 K
PlStartnrNamnÅrKlubbTidDiff.Distrikt
1119Risto Kukko43VäVi34:510:00
2113Jorma Saarimäki43VaaSu41:43+6:52
3117Lars Sandgren42NOK43:22+8:31ÖID
4118Mauri Lähdekorpi44Femman49:15+14:24ÖID
5114Yngve Wikblom44Minken49:24+14:33ÖID
6116Samuel Kvist41Femman1:13:08+38:17ÖID
 
115Matti J Koski42NOKFelst.ÖID
 
 
 
H80 (5)2,1 km7 K
PlStartnrNamnÅrKlubbTidDiff.Distrikt
1125Aimo Salmi37VaaSu39:130:00
2123Elof Holmlund35Malax42:16+3:03ÖID
3124Sven-Olof Storm37Femman49:32+10:19ÖID
4126Lars Hjerpe37Femman56:26+17:13ÖID
 
122Åke Sund36NOKFelst.ÖID
 
 
 
H85 (1)2,1 km7 K
PlStartnrNamnÅrKlubbTidDiff.Distrikt
1129Leo Mård32Kristina53:190:00ÖID
 
 
 
H90 (1)1,8 km7 K
PlStartnrNamnÅrKlubbTidDiff.Distrikt
1132Thor Löfroth28Kronan1:52:540:00ÖID
 
 
 
H20 (2)7,3 km13 K
PlStartnrNamnÅrKlubbTidDiff.Distrikt
1135Lucas Mylläri00NOK1:36:190:00ÖID
2136Kevin Lillhonga00GIF2:11:09+34:50ÖID
 
 
 
H18 (4)7,0 km14 K
PlStartnrNamnÅrKlubbTidDiff.Distrikt
1141Otto Gripenberg01Brahe56:010:00ÖID
2142Mickel Forsell01Botnia1:09:54+13:53ÖID
3140Hannes Kullman01Falken1:20:37+24:36ÖID
4139Christoffer Backman01Femman1:49:24+53:23ÖID
 
 
 
H16 (7)5,0 km11 K
PlStartnrNamnÅrKlubbTidDiff.Distrikt
1145Gustav Forsell03Botnia51:010:00ÖID
2150Valter Joensuu03Brahe52:06+1:05ÖID
3146Lucas Hansén04Botnia1:02:24+11:23ÖID
4147Jesper Bergström04Femman1:05:57+14:56ÖID
5151Lucas Finskas03Femman1:08:46+17:45ÖID
6149Jimmy Westerlund03Falken1:30:39+39:38ÖID
 
148Mattis Nordström04NOKej startÖID
 
 
 
H14 (10)2,6 km9 K
PlStartnrNamnÅrKlubbTidDiff.Distrikt
1163Kasper Bergström06Kristina24:230:00ÖID
2162Oliver Udell05Solf26:26+2:03ÖID
3157Rasmus Huhtamäki05PieHi28:18+3:55
4161William Dahlgren06Kristina31:46+7:23ÖID
5155Isak Finskas06Femman40:54+16:31ÖID
6160Alexander Backman05Femman40:58+16:35ÖID
7158Ben Friman05Solf41:27+17:04ÖID
8156Melker Wikblom06Minken51:04+26:41ÖID
9154Benjamin Särs05Solf58:38+34:15ÖID
 
159Jesper Lindfors05FalkenFelst.ÖID
 
 
 
H12 (17)1,9 km9 K
PlStartnrNamnÅrKlubbTidDiff.Distrikt
1174Johannes Orhanen09RasKu17:160:00
2173Eelian Berg07Botnia19:56+2:40ÖID
3178Lukas Jansson07Falken21:10+3:54ÖID
4182Kevin Lindfors07Falken23:20+6:04ÖID
5180Vilhelm Nyman07Brahe27:04+9:48ÖID
6172Joakim Savinainen09RasKu27:44+10:28
7171Aaron Qvisén07Femman29:53+12:37ÖID
8170Sander Wikblom08Minken32:08+14:52ÖID
9167Hugo Lindfors07Falken34:05+16:49ÖID
10179Juuso Koski08YKV34:06+16:50
11181Hannes Koski07LaihLu37:11+19:55
12176Topi Harju07VaaSu47:15+29:59
13175Iivar Häggman07Femman50:54+33:38ÖID
14169Emil Klemets07Falken55:04+37:48ÖID
15177Max Åkerblom07GIF1:10:34+53:18ÖID
 
166Linus Langels08NOKFelst.ÖID
168Johan Yrjans08NOKej startÖID
 
 
 
D21 (5)6,6 km15 K
PlStartnrNamnÅrKlubbTidDiff.Distrikt
1186Alexandra Enlund97PIF54:540:00
2189Saara Norrgrann87PR1:04:25+9:31
3188Jenny Finnäs85Malax1:08:57+14:03ÖID
4187Kati Savinainen86RasKu1:10:58+16:04
5185Lina Lindfors85Falken1:29:51+34:57ÖID
 
 
 
D35 (3)5,4 km12 K
PlStartnrNamnÅrKlubbTidDiff.Distrikt
1192Heidi Smeds84NOK1:00:210:00ÖID
2194Henna Hertsbacka80NOK1:03:37+3:16ÖID
3193Joana Joupers80Malax1:04:01+3:40ÖID
 
 
 
D40 (5)5,0 km11 K
PlStartnrNamnÅrKlubbTidDiff.Distrikt
1197Mia Smeds79NOK48:470:00ÖID
2198Annette Langels75NOK54:56+6:09ÖID
3199Susanna Finskas76Femman55:41+6:54ÖID
4201Johanna Häggman76Malax1:00:43+11:56ÖID
5200Katarina Bergqvist78Falken1:16:20+27:33ÖID
 
 
 
D45 (7)4,2 km12 K
PlStartnrNamnÅrKlubbTidDiff.Distrikt
1206Linda Ena73Falken51:220:00ÖID
2208Yvonne Backman73Falken52:18+0:56ÖID
3204Kati Nynäs74Botnia55:37+4:15ÖID
4209Åsa Svartsjö70Botnia1:04:58+13:36ÖID
5205Päivi Torrkulla72Femman1:19:12+27:50ÖID
6210Åsa PartapuoliSWE1:20:03+28:41
7207Åsa Backman72Femman1:39:06+47:44ÖID
 
 
 
D50 (6)4,2 km12 K
PlStartnrNamnÅrKlubbTidDiff.Distrikt
1215Annika Strandberg66Femman57:090:00ÖID
2217Eija Blomqvist68Femman57:51+0:42ÖID
3214Heidi Korpela-Kamila66SuJu59:07+1:58
4213Ingela Wärnman69Falken1:08:47+11:38ÖID
5212Annika Lindgren69Femman1:11:33+14:24ÖID
6216Elisabeth Granlund67Minken1:32:51+35:42ÖID
 
 
 
D55 (2)3,4 km10 K
PlStartnrNamnÅrKlubbTidDiff.Distrikt
1221Tarja Kankaanpää61KauWi53:130:00
2220Britt-Marie Mylläri63NOK1:14:53+21:40ÖID
 
 
 
D60 (2)2,7 km10 K
PlStartnrNamnÅrKlubbTidDiff.Distrikt
1225Berit Tunis56Femman45:460:00ÖID
 
224Gunnevi Kiiskinen56TPej start
 
 
 
D65 (5)2,7 km10 K
PlStartnrNamnÅrKlubbTidDiff.Distrikt
1228Gunilla Björklund52Falken45:570:00ÖID
2231Gun Finnäs53Brahe51:32+5:35ÖID
3230Monica Eriksson-Kronberg51Femman54:53+8:56ÖID
4232Carola Lindgren50Minken59:30+13:33ÖID
5229Kaija Laine52KauKa1:13:54+27:57
 
 
 
D70 (5)2,2 km7 K
PlStartnrNamnÅrKlubbTidDiff.Distrikt
1237Ann-Mari Sandgren47NOK32:390:00ÖID
2238Marianne Wikblom47Minken34:14+1:35ÖID
3236Saga Pått48Minken38:34+5:55ÖID
4239Kaija Lähdekorpi49Femman43:47+11:08ÖID
5235Brita Forsman46Falken45:11+12:32ÖID
 
 
 
D75 (3)2,2 km7 K
PlStartnrNamnÅrKlubbTidDiff.Distrikt
1242Ann-Britt Hjerpe38Falken50:170:00ÖID
2243Gunvor Lassila41Falken58:51+8:34ÖID
3244Gunnel Snellman31Brahe1:00:22+10:05ÖID
 
 
 
D20 (1)4,5 km11 K
PlStartnrNamnÅrKlubbTidDiff.Distrikt
1251Matilda Torrkulla00Femman55:350:00ÖID
 
 
 
D18 (2)4,5 km11 K
PlStartnrNamnÅrKlubbTidDiff.Distrikt
1254Hanna Lindgren01Femman54:020:00ÖID
2255Amanda Hansén02Botnia59:13+5:11ÖID
 
 
 
D16 (9)3,4 km10 K
PlStartnrNamnÅrKlubbTidDiff.Distrikt
1263Olivia Hahn03Solf34:260:00ÖID
2265Rosa Myrskog03Kronan35:36+1:10ÖID
3260Ines Tuohimaa04Solf39:34+5:08ÖID
4266Liina Viitasaari03KoS42:09+7:43
5262Nicolina Berg04Botnia45:05+10:39ÖID
6261Julia Enlund04Femman49:05+14:39ÖID
7258Henna Torrkulla03Femman52:16+17:50ÖID
8264Matilda Myllymäki05KoS1:10:24+35:58
9259Ronja Åkerblom04GIF1:48:24+1:13:58ÖID
 
 
 
D14 (6)2,6 km9 K
PlStartnrNamnÅrKlubbTidDiff.Distrikt
1270Thea Kullman05Falken29:210:00ÖID
2273Karolina Lindfors05Falken31:15+1:54ÖID
3269Emma Brock05KoS44:25+15:04
4272Venla Torrkulla06Femman48:09+18:48ÖID
5271Amanda Nynäs05Botnia1:00:04+30:43ÖID
 
274Ida Lindgren05Femmanej startÖID
 
 
 
D12 (5)1,9 km9 K
PlStartnrNamnÅrKlubbTidDiff.Distrikt
1279Elsie Björkfors07Botnia20:500:00ÖID
2281Inez Sandberg07NOK21:54+1:04ÖID
3280Isabella Enlund07Femman23:56+3:06ÖID
4277Matilda Nynäs08Botnia34:05+13:15ÖID
5278Ines Lervik08Solf1:04:02+43:12ÖID
 
 
 
H10RR (23)1,7 km7 K
PlStartnrNamnÅrKlubbTidDiff.Distrikt
1302Kaarlo Orhanen11RasKu14:530:00
2290Isak Hertsbacka09NOK17:05+2:12ÖID
3295Hannes Wägar09Femman17:08+2:15ÖID
4285Adam Kullberg09Malax17:21+2:28ÖID
5294Axel Granlund09NOK17:51+2:58ÖID
6284Anton Qvisén09Femman18:42+3:49ÖID
7288Linus Smeds10NOK20:28+5:35ÖID
8287Alvin Frantz09Malax21:18+6:25ÖID
9286Juuso Närvä09VaaSu21:34+6:41
10299Simon Wickman10NOK21:39+6:46ÖID
11298Niklas Särs09Solf22:48+7:55ÖID
12305Ludvig Forse'nMalax25:28+10:35ÖID
13296Elliot Krook10NOK27:38+12:45ÖID
14304Eddie Forse'nMalax30:25+15:32ÖID
15301Leevi Nynäs11VaaSu31:15+16:22
16300Liam Enbacka12Malax31:57+17:04ÖID
17326Noah Forse'nMalax32:06+17:13ÖID
18289Rasmus Lindfors10Falken36:50+21:57ÖID
19293Evert Tunis12Femman42:05+27:12ÖID
20291Emil Joupers14Minken46:25+31:32ÖID
21297Isak Granholm15Femman58:54+44:01ÖID
 
292Pontus Yrjans10NOKej startÖID
303Jakob Klemets10Falkenej startÖID
 
 
 
D10RR (20)1,7 km7 K
PlStartnrNamnÅrKlubbTidDiff.Distrikt
1321Thea Wikblom09Minken14:580:00ÖID
2316Tilde Finskas09Femman18:13+3:15ÖID
3324Elin Lillhonga09GIF18:16+3:18ÖID
4311Sofia Koski11YKV19:46+4:48
5320Jessica Westerlund09Falken20:21+5:23ÖID
6310Nova Enlund11Femman22:03+7:05ÖID
7309Emma Hertsbacka10NOK23:57+8:59ÖID
8319Ines Sved11NOK24:47+9:49ÖID
9318Mira Lindfors10Falken26:51+11:53ÖID
10313Klara Smeds12NOK28:09+13:11ÖID
11307Leah Ingberg11NOK28:19+13:21ÖID
12306Iina Häggman10Femman30:05+15:07ÖID
13308Enni Kataja09RaJu31:30+16:32
14312Victoria Tallgren09Malax31:44+16:46ÖID
15325Melinda Snickars12NOK36:33+21:35ÖID
16323Ellen Joupers11Minken41:31+26:33ÖID
17317Linnea Hertsbacka12NOK55:14+40:16ÖID
 
314Emilia Granholm11Femmanej startÖID
322Lea Snickars09NOKej startÖID
315Maya Smeds12NOKej startÖID
 
 
 
H12TR (4)1,6 km6 K
PlStartnrNamnÅrKlubbTidDiff.Distrikt
1332John Strandberg08Malax23:500:00ÖID
2330Felix Strandberg08Malax28:05+4:15ÖID
3331Elias Bredgård08Malax36:26+12:36ÖID
 
333Alec IsaacsSolfej startÖID
 
 
 
D12TR (2)1,6 km6 K
PlStartnrNamnÅrKlubbTidDiff.Distrikt
1335Matilda Snickars08NOK23:220:00ÖID
2336Tilde Bergström08Kristina24:23+1:01ÖID
 
 
 
Motion A (1)6,4 km13 K
PlStartnrNamnÅrKlubbTidDiff.Distrikt
1342Jussi Kallio1:11:590:00
 
 
 
Motion B (6)5,0 km9 K
PlStartnrNamnÅrKlubbTidDiff.Distrikt
1344Elina Grahn1:14:570:00
2343Anders Öhman1:18:54+3:57
3346Johan Langels1:20:16+5:19
4341Lukas EnlundFemman1:22:20+7:23ÖID
5347Veijo Kujanen1:29:26+14:29
6340Tommy Björklund1:38:34+23:37
 
 
 
Motion C (2)2,3 km10 K
PlStartnrNamnÅrKlubbTidDiff.Distrikt
1345Hannu Tarkkanen51:060:00
 
348Ella Rehulaej fullf.